היהפוך נמר עורו ומייקרוסופט חברבורותיה

מייקרוסופט שינו את דעתם לגבי מצב ברירת המחדל של אקספלורר 8 לגבי תמיכה בתקנים.
הגישה הקודם עליה הם הכריזו אמרה בעצם שכל דף אינטרנט יכריז עבור איזה דפדפן וגרסאת דפדפן הוא נכתב, והדפדפן יצטרך להתאים את עצמו לשיטת הרינדור המתאימה לדף.
יש עם זה כמה בעיות – במקום שאתרי אינטרנט יכתבו כדי לעמוד בתקן מסויים, הם יכתבו כדי לעבוד היטב בדפדפן מסויים.
בעיה נוספת היא שכל דפדפן יצטרך להכיל קוד לתאימות עם כל הדפדפנים האחרים על כל גרסאותיהן, אם מפתחי הדפדפן רוצים שהוא יעבוד כראוי על כל אתר.
במילים אחרות, מחליפים פתרון שעלות הכתיבה שלו לינארית למספר התקנים הקיימים בפתרון שעלות הכתיבה שלו לינארית למכפלה של הדפדפנים בגרסאותיהם.
רק מייקרוסופט יכולה להרשות לעצמה דבר כזה, גם כי יש לה את כוח הפיתוח והQA הדרוש, גם כי הדפדפנים האחרים תמיד מנסים לעבוד לפי התקן, וגם כי היא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מדפדפנים אחרים.

הדיווחים על הכוונות של מייקרוסופט עצבנו הרבה מאוד אנשים וחברות, שטענו בצדק שמייקרוסופט שוב מנצלת את הכוח שלה כדי לרמוס את התחרות ולקבור את האינטרנט תחת ערמת זבל חדשה, אחרי שסוף סוף המצב התחיל להשתפר.

נראה שמישהו במייקרוסופט הקשיב (ריי אוזי?) ושינה את המדיניות כך שכברירת מחדל IE8 יעבוד במצב תאימות לתקן (מייקרוסופט עדיין לא הוכיחו שהם מסוגלים לתמוך בתקן, אבל הכוונה פה מאוד חשובה).
השינוי התרחש בעקבות ההכרזה של מייקרוסופט מ21/2/2008 על שינוי במדיניות החברה לגבי תמיכה בתקנים ושקיפות גבוהה יותר של פרוטוקולים ופורמטים שהיו סגורים עד עכשיו.
השינוי במדיניות בא כדי לרצות את האיחוד האירופי, שנושף בעורפה של מייקרוסופט כבר שנים, ולוחץ עליה לשנות את דרכיה הנלוזות תוך גביית קנסות ענק.

מצחיק קצת לקרוא בפוסט הרלוונטי בIEBlog את הסיבה לשינוי:

We think that acting in accordance with principles is important, and IE8’s default is a demonstration of the interoperability principles in action. While we do not believe any current legal requirements would dictate which rendering mode a browser must use, this step clearly removes this question as a potential legal and regulatory issue. As stated above, we think it’s the better choice.

ובעברית:

אנחנו חושבים שעבודה לפי העקרונות (החדשים של מייקרוסופט) היא חשובה, ושינוי הגדרת ברירת המחדל של IE8 מדגים את המימוש של העקרונות האלו.
למרות שאנחנו לא מאמינים שדרישות משפטיות יכולות להכתיב באיזה מצב רינדור דפדפן צריך להשתמש, הצעד הזה מעלים את השאלה הזו כנושא משפטי או רגולטורי. כמו שכתבנו למעלה – אנחנו חושבים שזו בחירה טובה יותר.

או במילים אחרות:
אנחנו עושים את זה כתגובה על שינוי המדיניות, ואנחנו בכלל חושבים שזה רעיון טוב.
זה בכלל לא קשור ללחצים הרולטוריים והמשפטיים, אבל זה עוזר בחזית הזו.
אני בטוח שהם נתנו לעורכי הדין שלהם לאשר את המשפט הזה.

אז מה אתם אומרים?
מייקרוסופט שינתה את דרכיה?
(אני לא כותב את דעתי בכוונה כדי לא להשפיע על תוצאות הסקר):

האם מייקרוסופט משתנה לטובה או שהכל הצגה מבויימת היטב?

View Results

Loading ... Loading ...

אגב:
פוסט זה נכתב משדה התעופה בן גוריון.
מסתבר שיש פה אינטרנט חופשי, כך הכבוד להם.
מצד שני, שיתביישו על האתר שלהם (ממשלתי!), שדורש בחוצפה "דפדפן IE5.5 או חדש יותר".
בועז דולב, אתה קורא את זה?

Facebook Comments

2 תגובות בנושא “היהפוך נמר עורו ומייקרוסופט חברבורותיה”

  1. אינטרנט בנתב"ג? קרא את הפוסט שכתבתי בנושא אצלי לא מזמן. ספקית החיבור שם לא מאפשרת גישה אפילו להתקנים ניידים מבוססי Windows Mobile שמצויידים בפוקט אינטרנט אקספלורר. לעומת זאת אפשר להפעיל את החיבור עם כל דפדפן אחר…

סגור לתגובות.