תגובה לבועז דולב ממשל תקין.

תגובה של מר בועז דולב ממשל זמין לכתבה בלמה-נט על אי התמיכה בתקנים של האתרים הממשלתיים.

49. תגובות ודיון בנושא תאימות למוזילה

כמנהגי, אשמח לקיים דיון מסודר עם המגיבים.
נתחיל בעובדות – ע"פ תוכנות סטטיסטיות שאנחנו מריצים על אתרי הממשלה אחוז הגולשים שמגיעים לאתרי הממשלה בדפדפן מוזילה עומד כיום על 1.4% (או בעברית אחוז וחצי). אחוז הגולשים באקספלורר עומד על 97% (או בעברית תשעים ושבעה אחוז). אחוז הגולשים ממערכת ההפעלה חלונות עומד על 98.5% . אחוז הגולשים ממחשבי מק ולינוקס עומדבמשותף על 0.4 אחוז (בעברית – חצי אחוז ). מדובר על כמות של כ 1.5 מליון גולשים בכל 2005.
אלה הן העובדות וכל אחד יכול לפרש לעצמו את התוצאות והשפעתן על פיתוח אתרים בארץ.
וכאן המקום להזכיר – עברית בתוכנות פתוחות מפותחת תמיד בעדיפות נמוכה וללא יכולת אמיתית לטפל בבאגים. לדוגמא: למרות ההתאמה כביכול לתקן בשועל, העברית בגירסה 1.5 של השועל שונה מעברית בגירסה 1 של השועל. על מנת להתאים את האתר gov.il לגירסה 1.5 של השועל היינו צריכים לאתר את השינויים שחלו בעברית ולפתח גירסה מיוחדת.

עכשיו נעבור להחלטות. אגף החשב הכללי במשרד האוצר הוציא נוהל מחייב למשרדי הממשלה להתאים את אתריהן לתקנים.
חלק ממשרדי הממשלהביצעו זאת, וחלקם לא. בכוונתנו לפרסם דוח ובו יופיעו אתרים שלא התאימו עצמם לתקנים מתוך מטרה לתמרץ את המשרדים לתקן זאת.
ומשפט נוסף – ב 2005 חל שיפור עצום באתרי הממשלה השונים וביכולות שלנו (הציבור) להיעזר בהם לביצוע פעולות.
אומנם אני לא אוביקטיבי, אבל אני מבקש מכל אחד מכם לגלוש לאתר gov.il למדריכים שהפקנו עבורכם ולבדוק באמת מה התבצע השנה עבורכם באינטרנט.

בועז דולב ממשל זמין , ירושלים (23.12.05)

שלום בועז.
לגבי האחוז הנמוך של המבקרים, אתה לא חושב שהאחוז הנמוך של מבקרים שמשתמשים בדפדפנים שאינם אקספלורר על חלונות קשור לזה שיש בעיות שמישות רציניות למי שמשתמש בדפדפנים אחרים בחלק מהאתרים הממשלתיים, ובעבר היו הרבה יותר בעיות כאלו?
בנוסף, חלק מהמשתמשים בדפדפנים שאינם אקספלורר גורמים לדפדפן להתחזות לאקספלורר כדי לקבל שרות טוב יותר מאתרים מסויימים שחוסמים בצורה גורפת את מי שלא משתמש באקספלורר.
באתר שלי למשל יש לפיירפוקס רוב.
41% מדפדפנים לא ידועים.
34.1% מפיירפוקס.
15.1% מאקספלורר (5 ו6).
2% מאופרה.
אני לא הולך ומסיק מזה ש15% מהאוכלוסיה משתמשים באקספלורר, בדיוק כמו שאתה לא אמור להסיק ש1.4% משתמשים בפיירפוקס.

באופן כללי, הטיעון שלך הוא כזה:
לא הרבה מהמבקרים שלנו משתמשים בדפדפנים שאינם אקספלורר, ולכן אין לנו מה להתאמץ לפתוח לדפדפנים האלו.
יש איתו כמה בעיות.
1. זה לא יותר קשה לפתח דפדפנים תקניים.
למעשה, זה יותר קל, כי התיעוד של התקן הרבה יותר נרחב,מפורט וחד משמעי מהתיעוד של מייקרוסופט (שכמפתח תוכנה אני חייב לציין שהוא מחורבן לחלוטין),
ובנוסף, פיתחת לאחד, פיתחת לכולם – תקן זה תקן.
אם אתה עובד לפיו אתה יכול להיות רגוע – ואם דפדפן מסויים לא עובד לפי התקן, יש לך כל זכות לפנות למפתח הדפדפן, להצביע על התקן, ולדרוש שיתקן את הבאג שלו.
2. צריך לבדוק על יותר דפדפנים וזה יקר.
נכון, אבל מספיק שחלק ממפתחי האתרים שלכם יעבדו באופן קבוע בדפדפן שאינו אקספלורר כדי למצוא ולטפל ב99% מהבעיות – וביננו, רוב האנשים יהיו מרוצים אם באתרי הממשלה יעלמו 99% מהבעיות שמופיעות בדפדפנים התקניים.

לגבי הבעיה שציינת לגבי העברית:
אני מסכים עם הטענה שעברית מפותחת בעדיפות נמוכה ברוב פרוייקטי הקוד הפתוח (אם בכלל).
במקרה שנוצרת אי תאימות בין גרסאות שונות של הדפדפן, לאחת הגרסאות יש באג.
צריך לנתח כל מקרה לגופו, ולהחליט אם זה באג בגרסא החדשה של הדפדפן או תיקון באג מהגירסא הישנה שכנראה עקפתם אצלכם באתר בדרכים עקלקלות.
אם יש באג בגרסא החדשה, אין טעם לתמוך בו, לא מייד לפחות – עדיף לדווח על הבאג למפתחים של פיירפוקס (כל אחד יכול לדווח על באגים בקלות) ולראות מה הם אומרים.
מחזורי שחרור הגרסאות של פיירפוקס נמדדים בחודשים ספורים, במיוחד תיקוני באגים ובעיות אבטחה.
אם הבאג הוא בגרסא הישנה, אז קרוב לוודאי שהתמיכה בגרסא החדשה פשוטה הרבה יותר מאשר בישנה (פשוט להוריד את העקיפה (HACK) שהכנסתם בשביל הגרסא הישנה).
דבר כזה אתם יכולים אפילו לעשות באופן חד צדדי – כלומר – להפסיק לתמוך רשמית בפיירפוקס 1.0 – ולהתחיל לתמוך רשמית רק בגרסא החדשה.
אני מעריך שדבר כזה יתקבל בהבנה רבה למדי אצל משתמשי פיירפוקס (כל עוד הוא על השולחן, למשל על ידי הודעת אזהרה בראש הדף שהאתר נראה במיטבו בגרסא האחרונה של פיירפוקס עקב באג בגרסא הישנה למשתמשי פיירפוקס 1.0).

Facebook Comments

תגובה אחת בנושא “תגובה לבועז דולב ממשל תקין.”

  1. אני חולק עליך רק בנושא אחד.
    יש לי שק מלא נגד מייקרוסופט, כמו לכל מפתח.
    אבל דבר אחד אי אפשר לקחת מהם.
    הם מתעדים טוב. טוב מאוד.
    MSDN הוא תיעוד ברמה שנדיר לפגוש בה.

סגור לתגובות.