Joomla Extentions Directory and GPL

קיבלתי את האימייל הבא מהצוות שמנהל את אתר ההרחבות של ג'ומלה, שאומר בקצרה שמ 1.7.2009 רק חבילות ברשיון GPL יכללו במאגר ההרחבות של ג'ומלה.
הוספתי את פיירסטטס למאגר ההרחבות לפני שנתיים וחצי, והמערכת קיבלה יופי של תגובות ממשתמשי ג'ומלה.
מכיוון שפיירסטטס לא משוחררת תחת GPL, היא כבר לא מופיעה במאגר.
בבדיקה מול גוגל-קש, מספר ההרחבות במאגר ירד מ4554 ל2990, ירידה של 33%.
לדעתי זו חוצפה ובריונות של של ג'ומלה לדרוש ממפתחי ההרחבות לשנות את הרשיון, וויתרתי על שרותי אתר ההרחבות של ג'ומלה (שזה די חבל, כי הוא הכיל 21 ביקורות על פיירסטטס, רובן המכריע מאוד חיוביות).

האימייל, תגובתי למטה:

Dear "Omry Yadan",

We at the Joomla Extensions Directory want to remind you that, as announced 6 months ago, on 1 July are going to change the directory policy to list GPL Extensions only. As always, commercial and non commercial extensions are welcome on JED as long as they use the GPL license.

The deadline for changing licenses without being unpublished is http://www.timeanddate.com/worldclock/fixedtime.html?month=7&day=2&year=2009&hour=00&min=55&sec=0&p1=103.

This change is intended for to bring it into line with the overall mission of the Joomla Project. After careful thought and reflection, the Joomla! Project determined that the Joomla! Extensions Directory should be a community resource that fully embodies the project's values, especially freedom as exemplified by the GPL license.

Policy changes
We have implemented some policy changes to
– Enhance support of GPL developers
– Address concerns about relicensing.
We think that the best place to get an extension is from the original developer of that extension. Therefore we will not link to collections of GPL extensions that are not submitted by the original developers. These are not requirements of the GPL license but rather fall in line with our "forking" guidelines.

Forked projects

Non-GPL extensions
In order for you as developer to keep a non-GPL extension listed you need to relicense it to GPL.
You do it through to add two elements to each source file of your program:
– a copyright notice
– statement of copying permission, saying that the program is distributed under the terms of the GNU General Public License –
http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-howto.html
– adding a <license> tag to the header of the extension XML file
– including a copy of the GPL license in your distribution. This does not need to be copied to the user's server on install, but must be included in the distribution.

Note for GPL extensions:

– You need to state on your website that the extensions are distributed with the GPL license
– You can't add any conditions that restricts or contradicts the GPL license.

We thank you for your patience during these transitions. We will  extend any assistance possible to making the transition as painless as possible for everyone involved. The project is committed to providing the information and help that developers need in order to relicense (or to license for the first time, if there is no current license).

The JED editors and members of the Core Team and Open Source Matters board are ready to advise or assist any developer who would like this help. If you have any questions about licensing or want help, then you can contact OSM with the following email address license@opensourcematters.org or the JED editors
team@extensions.joomla.org

Some frequently asked questions

What if I have some GPL and some non-GPL extensions?

This policy refers only to those extensions listed in the JED. Your GPL extensions are permitted to be listed on the JED but your non-GPL extensions are not.

Where can I get information about how to license my product using the GNU GPL?

Every copy of Joomla includes a copy of the GNU GPL with instructions for licensing in the license.php file. Instructions are also available from the Free Software Foundation.

All you need to do is add two elements to each source file of your program: a copyright notice (such as “Copyright 1999 Terry Jones”), and a statement of copying permission, saying that the program is distributed under the terms of the GNU General Public License. (Free Software Foundation)


Can I use GPL v3 to license my extension?

Yes. In particular, you may need to use GPLv3 if you rely on certain third party libraries or APIs for your extension.

Can I use libraries in my GPL extension that are GPL compatible?

Yes.

What GPL version is Joomla! licensed under?

Joomla! is licensed under GPL version 2 or later.

Why are only GNU GPL licensed extensions being listed?

The simple answer is, making the JED a GPL only resource is the easiest and most practical solution. It frees the JED team from having to investigate or worry about licensing issues. It frees OSM from having to create and maintain a list of one or more acceptable licenses. When you break it down, other licenses were created because they opposed one or more parts of the GPL. The only license that truly embodies the spirit of the GPL is the GPL. Throughout the Open Source world, there is plenty of disagreement over what that spirit is and there is even more disagreement over what licenses are compatible and incompatible. In the end, our list of compatible licenses might be very different from yours. Our list of licenses that share the spirit of the GPL will most certainly be different than yours. So, we could waste months of time researching a list and debating which licenses should be included and excluded or we can make it simple and easy to understand for the community, the developers, and the JED team so that we can use those precious months to focus on the real point of this project: making great software.

Can I use a GPL compatible license?

The JED will only list extensions licensed using the GNU GPL.

What if I think my extension doesn't violate the Joomla! license?

This is a policy in favor of software freedom and the mission, vision and values of the Joomla! Project, not one about technical issues in licensing.

What does this mean for enforcement of the Joomla! license more generally?

Enforcement of the Joomla! license is a separate issue from the policies of the JED.
If you have relicensed in recent days, thank you for your cooperation.

תגובתי:

First of all, I am both a user and a developer of several open source projects (some of which are using GPL, although I generally prefer BSD now because it puts less constraints on the end user).

the way I see it, you are trying to FORCE me to change my license, and I find this unacceptable.

FireStats is not a Joomla plugin, it's a full fledged application that happen to support Joomla (and many other systems).

If I will dance to the tunes coming from WordPress, Jooma,Drupal or any other supported app, I will never get anywhere.

I am sorry, but I have no intention of changing my license.

feel free to remove FireStats from the Joomla extentions directory.

if I decide to re-license it under GPL I will list it again.

it is a pity because FireStats got great feedback from the Joomla community, but I am not going to step over my principles because of this.

the license under which I decide to release my software if my own decision, my mine alone.

Omry Yadan,

FireStats developer.

Facebook Comments

15 תגובות בנושא “Joomla Extentions Directory and GPL”

 1. צפריר:
  לא תופיע, _תמשיך_ להופיע.
  הם דורשים ממני לשנות את הרשיון כתנאי לזה שהם לא יסירו את ההרחבה מהמאגר.

 2. קודם כל, אני חושב שאין בFirestats הפרה של הGPL. אין כאן Dynamic Linking במצב הקלאסי של שיתוף ספריות ומשתנים, ואין Procedure Calls שמחליפות. אני חושב שגם התקנה של פיירסטאטס אישית וידנית אינה הופכת את זה ל"הפצה אחת" אלא לMere Aggregation. אכן, ג'ומלה (וגם וורדפרס) עושות מעבר ערכי לGPL. הם אבל מונעות על ידי כך שימושים ברשיונות אלטרנטיביים (BSD, לדוגמא) ומונעים את היכולת לפתח דברים או לקדם רשיון מתחרה לGPL.

 3. עמרי: זה אכן מה שכתוב בקישור. וזה מה שהם הודיעו כבר לפני חצי שנה.

  יהונתן: מדובר במפורש על כך שכל ההרחבות שיהיו במאגר ההרחבות שלהם (JED, כלומר Joomla Extensions Directory) חייבות להיות ברשיון GPLv3. הם גם הוסיפו עוד כמה תנאים טכניים כדי למנוע הופעת פורקים מיותרים.

  הם לא שינו את הרשיון. הרשיון נשאר GPL2 (או גרסה גבוהה יותר). גם הממשק להרחבות לא השתנה מהבחינה הזו: אין שום מניעה להרחבה שרשיונה אחר להיות מופצת. אבל לא מהמאגר שלהם. אם מישהו יקים מאגר מתחרה? למה לא?

  אגב: יש בעיה טכנית נפוצה עם חבילות שהרשיון שלהם הוא BSD: אין בעיה להפיץ הרחבה שבה כל הקוד הוא "מקומפל" (obfuscated). הסעיף ב־GPL של ה־preferred form of modification מועיל מאוד למניעת יצירת הרחבות יתומות. אם כי יש לציין שהפסק הזו היא ניחוש שלי ולא ראיתי התייחסות לכך בנימוקים שלהם.

 4. צפריר,
  כיוון שמדובר בשתי מערכות CMS, אני תוהה למה לא עוברים לaGPL אם כבר. זה היה יכול להיות הרבה יותר ראוי.

 5. לפי דעתי אין מניעה לשחרר את התוכנה תחת שתי רשיונות – BSD וGPL יש לא מעט פרוייקטים שעושים את זה.

  צפריר: מה הבעיות הטכניות עם aGpl? אם אתה עובד עם שרת גירסאות קוד (אם אתה לא אז כדאי להתחיל..) אז מה הבעיה לתת גישה אנונימית לקריאה בלבד?

 6. כמו שאמרתי אם אתה לא עובד עם שרת גירסאות קוד כדאי להתחיל, ואם אתה כבר עובד עם שרת גירסאות קוד אז אין שום סיבה שירוץ על השרת קוד שלא נמצא בשרת גירסאות הקוד.

  אם אתה בכל זאת משום מה מתעקש לא לעבוד נכון עם שרת גירסאות קוד אז עדיין הGPL הוא מספיק גמיש בדרכי האספקה של הקוד – אתה לא חייב לספק קוד online, אתה יכול לספק קוד רק לפי דרישה וגם אז אין מגבלת זמן לאספקת הקוד.

 7. צפריר:
  אם אתה היוצר של הקוד המקורי ברשיון AGPL, אני לא חושב שאתה חייב להפיץ אותו בכל שינוי מינורי.
  אם אתה רק משתמש בו, ברוב המקרים לא תעשה בו שום שינוי, וגם אם כן בדרך כלל תבחר להחזיר את השינויים למפתחים המקוריים (כמו בLGPL) ולא להפיץ את הקוד בעצמך.

 8. לפי תנאי רשיון ה־AGPL, שימוש דרך יישום ווב הוא (בפרט) סוג של הפצה. לכן כל משתמש באתר רשאי לדרוש ממך עותק עדכני של קוד המקור. אתה לא חייב לספק אותו מייד. אולם כדאי שתדע לפחות מהו.

 9. ברור, אבל אם לא ביצעת שינויים בקוד המקור אתה יכול לשלוח את המשתמש הדרשן לאתר המקורי של הפרוייקט.

 10. נכון שזה לא בסדר מצידם, אבל לדעתי זה לא נורא.

  אני בטוח שכל מפתח שכותב הרחבות לג'ומלה יכול למצוא ספרית הרחבות חלופית טובה. המשתמשים יבואו אחרי ההרחבות הטובות.

סגור לתגובות.