64 ביט, העתיד כבר כאן

מאז השדרוג הסיבובי האחרון – המחשב ששודרג עבד מצויין.
המחשב בסלון שקיבל את החומרה הישנה לעומת זאת, לא בדיוק.
הבעיה הראשונה היא שהוא גבולי מאוד בניגון של סרטים ברזולוציה של 1920X1080, מה שדי מעצבן כי אלו הסרטים שאני מוריד מאז שקניתי את המקרן.
בהתחלה המחשב לא סחב בכלל את הסרטים האלו והתקנה שלcoreavc– קודק קנייני שמנצל את שתי הליבות כדי לפענח וידאו בקידודH264 הפכה את המצב לנסבל עבור רוב הסרטים, אבל עדיין נשארו גמגומים אקראיים.
מכיוון שהמחשב בחדר עבד כל כך טוב, לא מיהרתי לשדרג את המחשב בסלון (לא מסתדר לי לשדרג את המחשב בסלון למשהו יותר חזק ממה שבחדר, ומצד שני גם לא בא לי במיוחד לקנות חומרה חדשה אך חלשה למחשב בסלון שתחזיק מעמד שנתיים מקסימום).

לאחרונה התחילו לי בעיות מוזרות במחשב בסלון, שנראו במבט ראשון כמו קריסה או שתיים של אזורוס ובעיה בקריאת קבצים דרך MHDDFS (מערכת קבצים וירטואלית שמאחדת כמה מערכות קבצים למערכת קבצים אחת).
הבעיות עצבנו אותי כל כך, שנכנסתי לקוד שלה, בדקתי אותה, הצעתי הצעות שיפור למפתח, ובסוף אמרתי לו שזה נראה כמו בעיית חומרה:

I almost suspect a RAM or CPU problem, but I would expect to see other problems that are not IO related (Azurues crashes on me now, but it could be because of the IO problems).

ניטרלתי את MHDDFS, ואחרי כמה התחילו בעיות חדשות באזורוס, הקבצים שהוא כתב נכשלו בבדיקת MD5 לפעמים. נשמע כמו בעיית דיסק, רק שהדיסק עובד מצויין.
בעיה נוספת היא לעתים נדירות המחשב קפא תוך ניגון סרט.
הרצתי memtester, תוכנה פשוטה לבדיקת הזכרון ו… המחשב נתקע.
יופי.
איתחלתי, הרצתי memtest מהתפריט של GRUB, ושוב הוא נתקע אחרי כמה דקות. עוד כמה נסיונות כאלו, וגיליתי שכשאני פותח את המחשב הוא יותר יציב בהרבה, ולא נתקע גם אחרי 40 דקות של MEMTEST.
אז זה נשמע כמו בעיית התחממות, כנראה של הזכרון.
בשלב הזה, יכלתי לקנות זכרון חדש, או להריץ עוד שדרוג סיבובי – כלומר, לשדרג את המחשב בחדר, ולהעביר את החומרה שהתפנתה שוב לסלון (חומרה בת חצי שנה, שעובד מצויין כאמור וגם תסחוב טוב מאוד סרטים ב1080P).
הזמנתי את החומרה החדשה:

 • Intel Core i7 920 2.66Ghz 8MB Cache BOX
 • G.Skill DDR3 6144MB Tri Channel 1600MHZ 6GBNQ CL9
 • ASUS P6T Intel X58 Chipset LGA 1366

הi7 החלש ביותר (נראה כאילו המחיר של הסדרות המהירות יותר לא שווה את התוספת בכוח סוס), 6 ג'יגה זכרון DDR3 ב1600 מגה-הרץ, ולוח של אסוס, שקיבל המלצות חמות ברחבי הריישת.
הסיבה לנפח הזכרון המוזר היא שבניגוד במעבדים מדורות קודמים, הi7 עובד הכי טוב עם זכרון בכפולות של שלוש, ולא בחזקות של 2. הסיבה לדעתי (ותקנו אותי אם אני טועה) היא שהוא עובד עם ערוץ משולש, מה שאומר שהוא קורא וכותב במקביל לשלושה סימים.
כדי לקבל ביצועים אופטימליים, הייתי צריך ללכת על 3 ג'יגה או על 6 ג'יגה זכרון, וכמובן שלרדת מארבע ג'יגה שיש לי עכשיו – לשלוש ג'יגה זה לא שידרוג מוצלח במיוחד, ולכן הלכתי על 6.
זה מעלה בעיה חדשה:

הפעם האחרונה שהתקנתי את מערכת ההפעלה במחשב בחדר היתה לפני איזה שלוש-ארבע שנים, וכמובן שמה שהתקנתי היה דביאן בגרסאת 32 ביט. לא בדיוק מתאים לנפח הזכרון החדש.

לאור ההתפתחויות הצפויות, התקנתי אתמול בערב דביאן בגרסאת 64 ביט, וחוץ מזה שברגע שאני אשים את החומרה החדשה אני אוכל לגשת לכל הזכרון, שמתי לב גם לשיפור מורגש בביצועים של המערכת. קשה לי לומר אם זה בגלל ש64 ביט עובד יותר מהר או בגלל שהתקנתי את המחיצה הראשית על דיסק יותר מהיר או אולי כי המערכת חדשה ונקיה – אבל התוצאה היא זהה : שיפור מורגש בהחלט בביצועים – צ'ופר נחמד, על הדרך.

הגיע הזמן לעבור ל64 ביט, עד עכשיו לא ממש היתה לי סיבה טובה לעשות את זה, אבל נראה שאינטל עשו טריק שידחוף את השוק ל64 ביט 🙂

היום אני מקבל את החומרה החדשה, נקווה שהכל יעבור חלק 🙂

Facebook Comments

2 תגובות בנושא “64 ביט, העתיד כבר כאן”

 1. זה מחשב על…
  אבל לטובת ניגון סרטים, למה שתהיה בעיה במעבד?
  איפה הכרטיס הגרפי?!?

 2. כרטיס מסך עבר מהמחשב הקודם, 9800 GTX.
  לגבי ניגון סרטים (ואני מתייחס לניגון על הפנטיום-D):
  פשוט לא סוחב 1080P כמו שצריך. פענוח של 25 פריימים בשניה של H264 ברזולוציה של 1920X1080 זו לא משימה פעוטה.
  אומנם יש תמיכה לNVIDIA בעזרה מכרטיס המסך בשביל זה, אבל הדרייברים של לינוקס לא תומכים בזה אז הכל נופל על המעבד.

סגור לתגובות.